Adet Dönemi

 

Genç kızların adet döneminde üreme organı temizliğine daha fazla özen göstermeleri gerekmektedir.Halk arasında adet döneminde banyo yapmanın sakıncalı olduğu tarzında bazı görüşler bulunmaktadır.Oysa, adet döneminde banyo yapmak cilt  temizliği açısından yararlıdır.

Ancak özellikle adet döneminde yıkanırken bazı kurallara dikkat edilmesi gerekir.Adet döneminde kadın üreme organlarından uterusun (rahmin) iç duvarında oluşan kalınlaşmış duvar atılmaktadır.Uterusun içi mikroorganizmaların çok kolay üreyebileceği bir ortam olduğundan, genç kızların ayakta ya da başkaları tarafından kullanılmayan temiz bir taburede oturarak yıkanmaları önerilmelidir.

Eğer sık olarak banyo yapma olanağı yoksa adet döneminde dış üreme organlarının sık olarak temizlenmesi gerekmektedir.Bunun nedeni ise adet sırasında uterustan gelen kanın, kullanılan ped ile dış üreme organları arasında birikmesidir.Dış üreme organlarında biriken bu kan atıkları, mikroorganizmaların yerleşmesi ve üremesi için oldukça uygun bir ortamdır.Ciltte normal koşullarda yaşayan mikroorganizmalar, temizliğe dikkat edilmediği zaman cilde zarar verecek şekilde ürerler.

Ayrıca dış, üreme organları boşaltım ve sindirim sistemlerinin çıkış yollarına yakın bulunmaktadır.Bu bölgenin temizliği iyi yapılmadığı zaman atıklarda bulunan mikroorganizmalar iç üreme organlarına kadar yayılabilir.

Adet döneminde dış üreme organlarının temizliğinin yanı sıra kullanılan pedlerin temizliğine de dikkat edilmelidir.Adet döneminde uterus iç duvarında oluşan kalınlaşmış doku atıldığı ve mikroorganizmaların rahatlıkla yerleşebileceklerinden kanı emmesi için çamaşır içine konan materyalin  temiz olması çok önemlidir.Adet döneminde kullanılması için özel üretilen pedler bulunmaktadır.Bu pedler temiz olarak üretilmektedir ve  kullanım kolaylığı da sunmaktadır.Pedler iç çamaşırın içine yerleştirilmekte, pedde bulunan koruyucu tabaka adet kanını emerek çamaşıra geçmesini önlemektedir.

Ancak ped kullanımı sırasında uyulması gereken bazı kurallar bulunmaktadır.Pedler bir defa kullanılmalı, kanama durumuna göre sık sık değiştirilmelidir(bir ped asla 6 saatten uzun süre kullanılmamalıdır). Gece kullanımına veya kanamanın fazla olduğu durumlara yönelik özel pedler üretilmektedir.Gece uzun süre kalan, değiştirilmeyen pedlerin sabah değiştirilmesi gerekmektedir.

Pedlerin kullanımdan önce saklanmasında ve kullanımı sırasında da uyulması gereken kurallar vardır.Ped açıkta taşınmamalı, özellikle pedin dış üreme organlarına temas edecek yüzü asla kirletilmemelidir.Sadece taşıma değil kullanım öncesi el temizliği de önemlidir.Ellerin sabunlu su ile yıkanmasına ve yine özellikle dış üreme organlarına temas edecek yüzünün ellenmemesine gayret edilmelidir.Pedler kullanım sonrası önerildiği şekilde katlanarak çöp kutusuna atılmalıdır.Pedler suda erimeyen materyal  olduğu için tuvalete atılmamalı ve kapatılmadan açıkta bırakılmamalıdır.

Ülkemizde  adet döneminde bez de kullanılmaktadır.Adet sırasında kullanılacak bezin pamuklu kumaştan özel olarak hazırlanması gerekir.Kullanılacak bezin çamaşır suyunda bekletilerek yıkanılması, durulanması ve kuruduktan sonra ütülenmesi gerekir.Ayrıca, temiz bir şekilde saklanması ve taşınması da önem taşımaktadır.Bezlerin değiştirilme sıklığı da pedler gibidir.

Bazı kişiler de adet döneminde pamuk kullanmaktadır.Pamuk, akıntılar için dahi olsa kullanımı hiç önerilmeyen bir materyaldir.Pamuk kolaylıkla lifçiklerine ayrılabilir. Ayrılan parçacıklar  dış ve iç üreme organlarına rahatlıkla yapışabilir ve kan olan pamuk parçacıklarının üzerinde mikropların üremesi ile üreme organı iltihaplarına neden olabilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>